Janusz Wójcik miał 64 lata

Zmarł Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski. Miał 64 lata

Nie żyje Janusz Wójcik, były trener reprezentacji Polski, który w 1992 roku doprowadził kadrę do srebrnego medalu igrzysk olimpijskich w Barcelonie.

 

O śmierci Janusza Wójcika, byłego selekcjonera polskiej kadry piłkarskiej jako pierwszy w serwisie społecznościowym Twitter poinformował dziennikarz Jacek Kmiecik. Informację potwierdziliśmy u syna byłego szkoleniowca. Wójcik zmarł w poniedziałek o godzinie 11:10 w warszawskim szpitalu MSWiA.

 

Tata zmarł w skutek rozległego krwiaka w głowie – powiedział WP SportoweFakty Andrzej Wójcik, syn trenera.

Janusz Wójcik, jako piłkarz występował głównie w klubach ze stolicy, w Gwardii, Ursusie i Hutniku Warszawa. Pod koniec kariery grał w lidze Pakistanu, a także w kanadyjskim polonijnym klubie Toronto Falcons. Zdecydowanie większe sukcesy odnosił jednak jako trener.

Janusz Wójcik miał 64 lata

Zaczynał w Hutniku Warszawa, natomiast w 1988 roku został trenerem reprezentacji Polski do lat 18. Rok później objął drużynę do lat 21, z którą osiągnął swój największy sukces w karierze, zdobywając podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie srebrny medal.

Tuż po igrzyskach objął Legię Warszawa i już w pierwszym roku swojej pracy wywalczył pierwsze miejsce w ekstraklasie. Tytuł został im jednak odebrany przez PZPN. Wójcik pracował w Wojskowych do 1994 roku i przeniósł się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie prowadził kadrę olimpijską.

Po powrocie do Polski został selekcjonerem reprezentacji Biało-Czerwonych, po dymisji Antoniego Piechniczka. Nie zdołał wywalczyć awansu do mistrzostw Europy w 2000 roku i został zwolniony. Później pracował w Pogoni Szczecin, Śląsku Wrocław, cypryjskim Anorthosisie Famagusta, a także w reprezentacji Syrii, Świcie Nowy Dwór Mazowiecki czy Widzewie Łódź.

Angażował się także w działalność polityczną. Przez kilka lat był związny z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, zasiadał w zespole konsultacyjnym ds. sportu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdy premierem był Leszek Miller. Później wystartował w wyborach parlamentarnych w 2005 roku z ramienia Samoobrony i uzyskał mandat poselski. Dwa lata później w przedterminowych wyborach nie udało mu się ponownie wejść do Sejmu.

Był żonaty, miał syna Andrzeja.

Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze kondolencje.

źródło: Twitter, Onet, SportoweFakty

 

 

Rate this post